NOVÝ EXPONÁT Jak-40

Ve čtvrtek 15. 10. 2020 v 9:57 přistál na letišti v Kunovicích, po přeletu z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely, vojenský letoun Jak-40. Tento vládní speciál získalo Technické muzeum v Brně, které ho zapůjčilo do naší expozice Leteckého muzea v Kunovicích. Jde tak o další významný projekt v rámci naší mezimuzejní spolupráce.

Přistání na letišti Kunovice 15. 10. 2020 v 9:57. Foto: Jan Lekeš

Jde o první vojenské letadlo po více než třiceti letech, které provedlo své poslední přistání na kunovickém letišti které provedlo své poslední přistání na kunovickém letišti a poputuje do expozice kunovického leteckého muzea. Stroj z Kbelského letiště přeletěla posádka ve složení: druhý pilot major Pavel Kondras, palubní technik kapitán Daniel Judák a kapitán posádky major Ondřej Kudělka.

Letištní hasiči Aircraft Industries připravili pro Jak-40 a jeho posádku uvítací slavobránu. Foto: Aircraft Industries

Po Tu-154 M jde o druhý letoun z vládní letky a čtvrtý salónní letoun v našem muzeu. S takovým počtem VIP letadel v jednom muzeu se naše expozice stává unikátní v celoevropském měřítku. Letadlo nyní čeká příprava na přesun a vystavení  v muzeu, kde mu chystáme místo a  vybudujeme stání.

Salon v letounu Jak-40 ev. č. 0260. Foto: Martin Štěpánek

Kromě našich brněnských kolegů se do projektu zapojili hlavně také vojáci z 24. základny dopravního letectva a velitelství Vzdušných sil Armády České republiky. Dále pak ministerstvo obrany, Vojenský historický ústav Praha, město Kunovice a vedení a pracovníci společnosti Aircraft Industries. Všichni si za skvělou spolupráci zaslouží náš velký dík.

Děkujeme!

Jak-40 (0260) přeletěla z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely posádka ve složení, zleva: druhý pilot maj. Pavel Kondras, palubní technik kpt. Daniel Judák a kapitán posádky maj. Ondřej Kudělka. (Foto archiv LMKU)

Letoun Jak-40 je malý sovětský dopravní letoun, jehož prototyp poprvé vzlétl v roce 1966. V Československu tato letadla létala od roku 1972, nejdříve u ministerstva vnitra a od roku 1974 u ČSA. Koncem roku 1981 začaly sloužit také u československé armády.

(Foto: LMKU)

Stroj evidenčního čísla 0260 byl ze Sovětského svazu dodán pro potřeby tehdejšího Leteckého oddílu Federálního ministerstva vnitra v roce 1979, kde s imatrikulací OK-BYK létal až do roku 1998. Poté byl převeden ke Vzdušným silám AČR, kde získal své současné značení. Z armádní služby byl slavnostně vyřazen 2. září 2020.

Ve středu 2. září 2020 na 24. základně dopravního letectva v Praze-Kbelích došlo ke slavnostnímu ukončení provozu letounu Jak-40. (Foto: LMKU)

Letadla Jak-40 mají vazbu také přímo ke Kunovicím. V rámci vnitrostátních linek sem tyto stroje v minulosti pravidelně létaly a místní letiště nejednou navštívily také jako součást vládní letky. Konkrétně stroj 0260 přiletěl na kunovické letiště naposledy 3. července 2019, když přepravoval prezidenta České republiky Miloše Zemana.

Foto: Eva Řezáčová, Technické muzeum v Brně

Fotogalerie: Rostislav “flyRosta.com” Kopecký

Fotogalerie: Jan Lekeš

Foto: Eva ŘezáčováTechnické muzeum v Brně


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR