O muzeu

Víte, že…

…se u nás můžete letadel dotknout a do některých se i podívat?

V Leteckém muzeu v Kunovicích nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů,
poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

Video by EagleEye CZ

Kunovice jsou letecká legenda

Expozice dokumentuje leteckou historii a leteckou výrobu, která dodnes hraje významnou roli na východní Moravě. Tato výroba je soustředěna právě v Kunovicích na Uherskohradišťsku.

Město Kunovice je už několik desetiletí neodmyslitelně spojeno s letectvím. V polovině 30. let 20. století zde vznikl letecký závod jako pobočka továrny Avia. Během druhé světové války letecký závod sloužil k opravám letadel, po válce se tu dokonce vyráběly sportovní automobily. K nejznámějším a nejúspěšnějším letounům, které se konstruovaly či vyráběly přímo v Kunovicích, patří větroň L-13 Blaník, dále motorová letadla L-200 Morava, proudový cvičný letoun L-29 Delfín, zemědělský Z-37 Čmelák či dopravní letoun L-410 Turbolet. Plánovaná byla i výroba velkého dopravního letadla L-610 a v současné době myšlenky na obnovu tohoto letounu znovu ožívají. Po období stagnace se tradice výroby legendární L-410 v Kunovicích vrátila pod hlavičkou společnosti Aircraft Industries.

Letecké muzeum v Kunovicích dronem 2021

Od vrtule po tryskáč

Prohlédnout si můžete legendární aerotaxi, sportovní, dopravní a vojenské letouny. Vystaven je jeden vrtulník, bezpilotní letoun, řez motorem, vlečný terč, radar a výzbroj z období ČSLA.

Letecké muzeum v Kunovicích dronem 2019

Výjimečná letadla

V expozici je několik skutečně unikátních letounů, prototypů a letounů se zajímavou historií, které nikde jinde než v Kunovicích nenaleznete včetně exvládního speciálu Tupolev TU-154M „Naganský expres“, který v roce 1998 přivezl z japonského Nagana slavnou olympijskou hokejovou výpravu do Prahy.

Malá krytá expozice

Ve vstupním objektu naleznete výstavní prostory pro tématické výstavy s předměty, které nelze vystavit pod širým nebem.

Krytá expozice

V zastřešené expozici si je vystaven elegantní lehký bitevní letoun Aero L-39 ZA Albatros, cvičná legenda a “filmová hvězda” Zlín Z-126 Trenér II OK-IFG, bezpilotní letoun Sojka III TVM a řez motorem Ivčenko AI-25 TL.

Služby pro návštěvníky

V pokladně si můžete zakoupit studené i teplé nápoje a vybrat si z široké nabídky leteckých suvenýrů. Bezhotovostní platba kartou je samozřejmostí.

Naši návštěvníci

Vy, naši návštěvníci, nejvíce pomáháte rozvoji a budoucnosti muzea! Návštěvníci, kteří se k technickým památkám chováte ohleduplně, s úctou a respektem. Vy, kteří zaplacením vstupného nebo nákupem suvenýrů přispíváte na provoz, opravy exponátů a rozvoj Leteckého muzea v Kunovicích. Náklady muzea nejsou hrazeny z dotací či státního rozpočtu, ale z peněz návštěvníků muzea – ze vstupného a z prodeje suvenýrů.

Akce pro veřejnost

Muzeum tradičně pořádá akce pro veřejnost: dobrovolnická Akce U, Odlétáme na prázdniny, Military den Kunovice…

Děkujeme, že nám pomáháte zachránit kus historie!

Těšíme se na vaši návštěvu, jen díky Vám se posouváme dál!


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR