Zveme vás na křest knihy Wellington byl jejich osud

Wellington byl jejich osud – to je název nové publikace Daniela Ševce. Kniha v sobě nese životní příběh Sgt Jaromíra Drmelky, pilota 311. čs. bombardovací perutě RAF, který zahynul v Anglii při jedné z hlídek zaměřených na “lov ponorek”. Rodina letce žije v Kunovicích a na místním hřbitově naleznete také jeho kenotaf.

Na křest knihy, výstavu artefaktů ze života pilotů RAF a několik přednášek se můžete těšit ve dnech 11. – 13. listopadu ve Společenském sále Panského dvora v Kunovicích.

Podrobný program

Čtvrtek 11. 11. 2021

14:00–18:00 hodin – Výstava artefaktů ze života pilotů RAF

Komentovaná výstava. K vidění budou četné artefakty denní potřeby, výstroje letců, uniforem československých i britských, modelů letadel zasvěcených jednotlivých letcům, dobových dokumentů, map, navigačních pomůcek, ukázek bojových hlášení a mnoho dalšího.

18:00 hodin – Přednáška „Život letce za I. republiky“

Dozvíte se, jak se adepti letectví stávali skutečnými letci, ujasníte si jednotlivé funkce v letectvu a zjistíte vše o životě letce za první republiky. Debatováno bude také téma připravenosti republiky na obranu na konci roku 1938.

Pátek 12. 11. 2021

14:00–18:00 hodin – Výstava artefaktů ze života pilotů RAF

Sobota 13. 11. 2021

9:00–18:00 hodin – Výstava artefaktů ze života pilotů RAF

9:00–9:30 hodin  – Úvodní slovo k otevření výstavy: „Kdo byli čs. letci v RAF“

10:00 hodin – Přednáška na téma: „Záchranné prostředky“

Přednáška se zaměří na představení pomůcek, které měl pilot RAF k dispozici v letounu pro svou záchranu. Vyzdviženy budou některé osudy letců, tedy konkrétní okamžiky v jejich válečných životech, kdy museli těchto záchranných prostředků použít a jak to s nimi dopadlo.

13:00 hodin – Veřejná přednáška na téma: „WAAF, aneb i ženy sloužily…“

Přednáška se zaměřuje na ženy, které sloužily v ženských leteckých pomocných sborech. Součástí přednášky bude scénka – briefing, úvodní hodina v pilotním výcviku ATA.

15:00–15:20 hodin – „Ukázka leteckého briefingu bombardérů“

Scénka vám ukáže, jak mohl vypadat letecký briefing – tedy předletová příprava pro osádky. Zjistíte, jaké informace se osádka dozvěděla od zpravodajského důstojníka, meteorologa nebo šéfmechanika. Tyto informace se mohli dozvídat i naši letci u 311. čs. bombardovací perutě RAF.

16:00 hodin – Slavnostní křest knihy „Wellington byl jejich osud“ autora Daniela Ševce

Úvod ke knize. Krátké shrnutí o tom, kdo byli čs. letci v britském Královském letectvu a jakými cestami museli projít, než se dostali do boje o znovu osvobození své vlasti. Představení období, ve kterém žil a bojoval Jaromír Drmelka a 311. čs. bombardovací perutě, její bojové náplně.

17:00 hodin – Autogramiáda

Program je určen široké veřejnosti.

Srdečně vás zvou pořadatelé.


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR