Zlin Z-226 B / C-205 B Bohatýr

Dvoumístný jednomotorový pístový dolnoplošník smíšené konstrukce s přímým křídlem. Kabina letounu nepřetlaková, vytápěná s tandemovým uspořádáním posádky.  Kostru trupu tvoří příhradová konstrukce svařená z trubek a potažená plátnem. Krycí panely motoru z duralových plechů. Kostra křídla kovová potažena duralovým plechem, křidélka s kovovou kostrou jsou potažené plátnem. Šestiválcový vzduchem chlazený řadový invertní motor poháněl dřevěnou dvoulistou pevnou vrtuli. Podvozek je pevný ostruhového typu.

V roce 1953 vypsal Ústřední výbor Svazarmu konkurz na konstrukci nového vlečného letadla, reagoval na něj také n. p. Moravan Otrokovice. Kvůli omezeným kapacitám bylo přistoupeno k úpravě sériového letounu Z-126 (C-105). Trup byl v zadní části zesílen, bylo nainstalováno vlečné zařízení, celkově bylo letadlo odlehčeno. Elektrické ovládání bylo pro úsporu váhy nahrazeno mechanickým; řízení se instalovalo pouze v zadním pilotním prostoru a byla vyvinuta nová vlečná vrtule o průměru 2 050 mm. Nové úpravy odlehčily letoun o 52 kg. V dubnu 1955 stroj zalétal tovární pilot Ladislav Šváb – do tisíce metrů byl s jedním kluzákem schopen dostoupat během šesti minut. Československé vojenské letectvo a Svazarm letoun používalo pod označením C-205. V letech 1956–1961 bylo vyrobeno 77 kusů.

Podrobnější informace k historii Z-226 naleznete na stránce Michala Orlity ZDE

OK-MPW byl zalétán v n.p. Moravan Otrokovice 30. 12. 1958 a sloužil k vlekání kluzáků v aeroklubech Brno a Holešov až do roku 1988. Letoun zrenovovali v roce 2004 studenti Střední školy letecké v Kunovicích. V současnosti je letoun uskladněn v depozitáři a čeká na další rekonstrukci. Vlivem venkovního prostředí exponáty silně trpí.

Letoun Zlin Z-226B Bohatýr s imatrikulací OK-MPW byl získán v roce 1988 jako dar AK Holešov.

Na levé straně motorového krytu je namalován obrázek tygra, který byl převzat z exportní nálepky na krabice s botami n. p. Svit.