TZ / Vzlet povolen! VELKÝ PŘELET startuje v pátek 23. 9. 2016

Tisková zpráva: 19. 9. 2016

Vážení přátelé Velkého přeletu,

s velkou radostí Vás informujeme, že jsme v pondělí 19. 9. 2016 obdrželi všechna potřebná povolení a v pátek 23. 9. v 9.30 vyrazíme z kbelského vojenského letiště na Velký přelet z Prahy do Kunovic! Poslední cesta „Naganského expresu“ TU-154M reg. č. 1016 skončí v neděli kolem 9. hodiny ranní v Kunovicích. Podrobnosti, harmonogram akce a přesnou trasu najdete ve druhém přiloženém souboru (Pokyny pro média).

„Hodně se nám ulevilo,“ říká Martin Hrabec, vedoucí Leteckého muzea v Kunovicích a šéf Velkého přeletu. Kdyby totiž muzejníci povolení úřadů nezískali, musela by se celá akce odložit přibližně o měsíc. „Moc děkujeme kolektivu z Universal Transport, kteří to celé vybojovali. A samozřejmě také kbelské 24. základně dopravního letectva, která dala definitivní souhlas k ‚manévrům‘ při nakládání a výjezdu z letiště.“

Poslední přípravy jsme ukončili během uplynulého víkendu, kdy jsme demontovali poslední drobné součásti z centroplánu a bezpečně zajistili pohyblivé vybavení interiéru. „Velké“ demontáže jsme dokončili už v polovině srpna, kdy jsme oddělili i levou část centroplánu (vnitřního křídla) od trupu. „Spadl mi tím strašný kámen ze srdce,“ říká Pepa Hajchel, hlavní tahoun party demontážníků. „Sice jsme už věděli, jak na to, ale dokud to není sundané, vždycky se něco může zkomplikovat.“
Naše letadlo vyrazí na Moravu na návěsu o celkové délce 51,5 metru. Ve čtvrtek 22. 9. naložíme jeho trup a další součásti na návěsy a v pátek ráno vyrazíme. Většina přesunů, kromě páteční etapy Praha – Milovice u Hořic, proběhne v noci a brzy ráno.

Na Velký přelet budou dohlížet nejen zaměstnanci přepravní firmy Universal Transport, Policie ČR, vojenské policie AČR a zvědavci všeho druhu, ale také komisaři pelhřimovské Agentury Dobrý den – provozovatele Muzea rekordů a kuriozit a autora a vydavatele České knihy rekordů. Věříme, že se nám do ní podaří také zapsat.

Vážení přátelé, moc Vám děkujeme za přízeň a zájem, se kterou jste nás dosud provázeli. Věříme, že samotné vyvrcholení celé akce bude stejně zajímavé pro nás i pro Vás a vaše čtenáře či diváky.

Tak pojďme na to!

Vaše posádka Velkého přeletu


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR