VELKÝ PŘELET se chystá ke startu na Startovač.cz

Pomozte nám zachránit český AIR FORCE ONE! Pomozte nám dostat do leteckého muzea letoun TU-154 M, který před 18 lety přivezl zlaté hokejisty z Nagana!

Chcete přeletět z Prahy do Kunovic vládním letadlem? Letadlem, které přivezlo hokejisty z Nagana? Podpořte nás na Startovači a budete moci nastoupit…. Sledujte naše stránky a Startovač!

Velký přelet na Startovači odstartuje symbolicky v den 18. výročí hokejového finále olympijského turnaje v Naganu – v pondělí 22. února 2016 večer.

Jedno dopravní letadlo, 45 metrů délky, jedna kolona na silnici, 365 kilometrů, dva dny. Trať Praha-Kbely – Kunovice. Parta dobrovolníků – leteckých mechaniků, pilotů a fanoušků letecké historie. A v hlavní roli ex-vládní Tupolev TU-154M, letadlo, které před osmnácti lety přivezlo vítězné hokejisty z Turnaje století v Naganu.

Dlouho se zdálo, že jeho osudem bude cesta do šrotu. Slováckému aeroklubu Kunovice, Leteckému muzeu v Kunovicích a partě dobrovolníků se však povedlo tento neveselý osud zvrátit. Vyřazený letoun i jeho „mladší sestru“ odkoupili a od roku 2014 pracují na demontážích. Cílem celé akce totiž je přestěhovat letadlo rozložené na kusy bez znehodnocení konstrukce – bez řezání, pěkně šroubek po šroubku a nýt po nýtu. Dobrovolníci ve Kbelích tráví volné víkendy, odpracovali hodiny a hodiny v horku, dešti, mrazu; a to zcela zadarmo. (A převozem to do Kunovic to neskončí – pak bude nutné ten obrovský ruský hlavolam zase složit dohromady…)

Půjde o největší pozemní transport letecké techniky v historii ČR. Trup tupolevu se naloží na speciální návěsy a pomalu projede téměř celou republikou. Přeprava takového nákladu samozřejmě není levná. Leteckému muzeu v Kunovicích ještě chybí částka kolem 400.000 Kč. Získat ji hodlá prostřednictvím crowfundingové kampaně na Startovač.cz. Částku je nutné shromáždit během pouhých 30 dní a hraje se podle hesla „všechno nebo nic“.

Kromě běžných odměn, jako jsou samolepky, hrnky nebo trička, si zájemci budou moci zakoupit letenku na Velký přelet a jejich jméno zůstane zvěčněno výšivkou na sedačce i po vystavení letadla v muzeu. Hokejoví fandové si mohou připlatit za výrobu speciálního dresu – s jejich vlastním jménem a s číslem sedačky. Techničtí nadšenci možná ocení relikvii v podobě znehodnoceného šroubu z tupolevu. A letečtí profíci si dokonce mohou koupit místo v pilotní kabině.

Právě v této chvíli potřebuje Velký přelet největší podporu. Pokud tedy náš projekt vzbudil Vaše sympatie, podpořte nás, prosíme. Pomoci nám může třeba…

Děkujeme Vám za přízeň a ochotu pomoci.

Autor Loga VELKÝ PŘELET: David Zezula


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR