VELKÝ PŘELET aneb Operace Bumerang

Jak jsme převáželi stabilizátor 

Ve dnech 7. a 8. 11. 2016 jsme přepravili v jednom konvoji z Prahy–Kbel do Kunovic všechny zbývající součásti Naganského expresu: horizontální stabilizátor, kýlovou plochu, sání středního motoru, křídlo a mechanizaci křídel.

Od Velkého přeletu sice uplynulo šest týdnů, ale ještě část dílů z TU-154 M Naganský expres zůstalo ve Kbelích. Ty bylo nutné dopravit do Kunovic, a to včetně poměrně rozměrného dílu – horizontálního stabilizátoru čili vodorovné ocasní plochy.

Stabilizátor překřtil na „Bumerang“ podle jeho charakteristického tvaru náš palubní loadmaster Martin Ludvík z Universal Transportu. Proto dostala celá akce i svůj název “Operace Bumerang”.

„Operace Bumerang“ začala v pondělí 7. 11. 2016 nakládkou na kbelském vojenském letišti. V jednu hodinu ráno 8. 11. 2016 pak konvoj se dvěma nákladními soupravami vyjel ze Kbel po trase na Hradec Králové, Vysoké Mýto, Mohelnici, Vyškov, Bučovice, Uherské Hradiště do Kunovic.

,„Byla to poslední fáze Velkého přeletu, po převozu těchto dílů je tůčko kompletně doma,” říká Martin Hrabec, kapitán Velkého přeletu. “Jsme moc rádi, že je další etapa za námi a můžeme se plně věnovat další činnosti, včetně sestavení letadla. Držte nám tedy prosím i nadále pěsti, ať vše zvládneme hladce!”, dodal.

PS: Je nám také velkým potěšením oznámit vám, že skládání tůčka už nemusí být jen výhradní zábavou TU-bandy, ale můžete si jím zpestřit volné večery či víkendy i Vy. 😉 V aktuálním čísle časopisu ABC (č. 23/2016) vyšla velká vystřihovánka a skládanka Naganského expresu – buď celého letadla, nebo trupu na návěsu. Velkému přeletu se také věnuje samostatný článek doprovázený spoustou fotografií.


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR