TZ / VELKÝ PŘELET aneb Demontáže pokračují

Tisková zpráva: 16. 2. 2016

Už zdálky jsou vidět pokroky demontáže TU-154M “Naganský expres” na letišti v Praze – Kbelích: začátkem roku 2016 se dobrovolníkům z Leteckého muzea v Kunovicích podařilo sejmout směrové kormidlo, horizontální stabilizátor, křídla a sání motorových gondol.

Na trupu letadla zatím zůstává svislá ocasní plocha (kýlovka), která by měla přijít na řadu jako další. Posledním velkým “oříškem” (nebo spíše ořechem, včetně možného překvapení, neboť nikdo přesně neví, co na nás uvnitř čeká, bude demontáž centroplánu.

Práce budou s neutuchající vervou pokračovat i během jara. Koncem ledna požádalo letecké muzeum Ministerstvo obrany České republiky prostřednictvím Agentury hospodaření s nemovitým majetkem o možnost prodloužení užívání plochy na kbelském letišti.  Věříme, že úřady další práce na letounech umožní a přispějí tak k úspěšnému vyvrcholení celé akce, kterým by měl být převoz jednoho z letadel z Prahy do Kunovic.

Ve druhé polovině února spustíme kampaň na webu Startovač.cz, jejíž prostřednictvím může veřejnost větší či menší částkou podpořit různé projekty. Cílem bude během jednoho měsíce nashromáždit částku 400.154,- Kč, která pokryje náklady na přepravu letadla po zemi.

Samotný přesun by měl přijít na řadu ve 2. polovině roku 2016.

Osud druhého letounu TU-154M reg. č. 1003 “Prezidentský dostavník” je poté, co z akce kvůli neplánovanému stěhování “vypadlo” letecké muzeum Olomouc, zatím nejasný. Uvažuje se o jeho předání po zaplacení vzniklých nákladů do některého z leteckých muzeí.