TZ / VELKÝ PŘELET proletěl Startovačem na více než 300%

Tisková zpráva: 24. 3. 2016

Vážení přátelé Velkého přeletu,

ve středu 23. 3. 2016 po 19. hodině skončila crowdfundingová kampaň Velkého přeletu na Startovač.cz. To, co se rozpoutalo během posledních dvou dní, předčilo očekávání a naděje i těch největších optimistů v naší posádce. Díky obrovské podpoře veřejnosti se nám nakonec podařilo shromáždit trojnásobek původně stanovené částky – neuvěřitelných 1 220 811 ! „Já už ani nevím, jak lidem poděkovat, a jestli se za tohle vůbec dá poděkovat,“ říká Martin Hrabec, vedoucí Leteckého muzea v Kunovicích a kapitán Velkého přeletu. „Obrovsky nás to nakoplo v naší práci.“

Nyní, když jsme „vydýchali“ ten šok a odpočinuli si po náporu posledních dní, rádi bychom se ohlédli nejen za závěrem kampaně, ale také se pokusili o celkové zhodnocení. Dovolte, abychom se o ně s Vámi podělili.

Třicetidenní kampaň, kterou jsme připravovali téměř rok, je za námi a my jsme dosáhli téměř všech vysněných milníků. Shromáždili jsme nejen sumu potřebnou na převoz našeho letounu TU-154M „Naganský expres“ z pražských Kbel do Leteckého muzea v Kunovicích, ale také jsme získali finance na nákup originálních nástupních schodů pro pohodlný přístup do letadla, na vybudování betonového fundamentu (zpevněné plochy) pod letounem, a také na opravu a konzervaci laku. V samotném středečním finále se nám nakonec povedlo i to, v co jsme už skoro ani nedoufali: naši startéři nám během posledních 24 hodin kampaně přispěli i na reversy (obraceče tahu motorů), které na TU-154M původně byly, my je však už na letadle neměli. Necháme je tedy vyrobit!

Výsledná částka nás nakonec vynesla mezi elitní projekty českého crowdfundingu. Jsme zatím nejúspěšnějším projektem roku 2016, zaznamenali jsme historicky 3. nejrychlejší rozjezd kampaně a dosažení původně stanovené částky… a nakonec jsme se díky strhujícímu finále stali pátým nejúspěšnějším projektem v historii celého česko-slovenského crowdfundingu. Nacházíme se ve společnosti takových jmen, jako je cestovatelská legenda Dan Přibáň a jeho Trabanti, pražské kulturní centrum Jatka 78, novinářští profesionálové z DVTV a hudební festival United Islands 2014.

Za uvedenými projekty však stojí roky zkušeností s organizací velkých akcí, jednání s veřejností a se sponzory. Velký přelet je akcí skupiny nadšenců. Nikdo z nás na něm nepracuje za peníze, členové posádky mají vlastní zaměstnání či studium a projektu se věnují ve svém volném čase.

Největší část posádky tvoří dříči „od letadel“ – letečtí mechanici, piloti, technici, ale také nadšení dobrovolníci. Jisté zkušenosti s vedením projektů a s profesionální mediální komunikací se vyskytují pouze u několika členů posádky. 🙂

Tím víc je možné to, čeho jsme dosáhli, považovat za malý (nebo možná i velký) zázrak. Podařilo se nám vzbudit zájem široké veřejnosti, zejména příznivců techniky a letectví, ale nejen jich. Díky připomenutí euforie a hrdosti po olympijském hokejovém Turnaji století v Naganu v roce 1998 se nám povedlo oslovit i fanoušky sportu a ledního hokeje. Velký zájem a velkorysost našich startérů nás vynesly až k pomyslným hvězdám. Kromě finanční podpory nám však dali ještě něco dalšího, možná ještě hodnotnějšího: vědomí, že to, co děláme, někoho zajímá.

„Ukázali jsme, že se letecká komunita umí spojit a vzbudit zájem i jinde. Snad jsme vyvolali zájem o letectví a obecně o technické památky, které jsou u nás spíše opomíjené,“ upozorňuje Martin Hrabec.

„Zavrhli jsme dotace, abychom nemuseli náš projekt ‚pokřivit‘, aby pasoval do kolonky ve formuláři. Ukázali jsme veřejnosti, co děláme, a lidé nám hned řekli, že to je smysluplné. Je to asi ten nejlepší druh veřejné dotace, jaký znám,“ směje se Hrabec. „Věříme, že naše startéry oslovilo to, že už za námi je vidět kus práce. Je to šílený projekt, ale má mnohem větší rozměr. Nejde jen o záchranu toho jednoho letadla, ale o celé kunovské muzeum.“

Vážení přátelé, ještě jednou vám děkujeme za velkou přízeň a podporu, kterou jste Velkému přeletu věnovali zejména v uplynulém měsíci. Velice si toho vážíme a uvědomujeme si, že bez vaší pomoci bychom se nikdy tak vysoko nedostali. Děkujeme vám a věříme, že budeme spolupracovat i nadále.

S poděkováním a také s přáním pěkných Velikonoc

posádka Velkého přeletu

PS: V další tiskové zprávě nazvané „Trocha čísel“ podrobněji rozebereme průběh a výsledek kampaně – hned poté, co získáme potřebná data od zástupců Startovač.cz. Zůstaňte na příjmu, děkujeme!


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR