Letecké muzeum v Kunovicích

Sojka III / TVM

bezpilotní průzkumný letoun

Charakteristika

Bezpilotní průzkumný letoun ” dron” kategorie UAV (Unmanned Aerial Vehicle) vyráběný Vojenským technickým ústavem letectva a PVO o. z.. byl určený pro vzdušný průzkum v reálném čase, sběr optických informací, monitorování dělostřelecké palby, rádiový průzkum a rušení. Sloužil i jako vzdušný terč (nosič infračervených zářičů) při nácviku střelby tepelně naváděnými raketami.

Historie

Sériová výroba probíhala v letech 1996 – 1997 a provoz 1998 – 2010. V průběhu více než deseti let provozu byla Sojka III postupně modernizována pro plnění dalších úkolů. Nejvýznamnějšími byly úpravy draku a motoru, kdy se prodloužila vytrvalost z 1,5 hodiny na 4 hodiny, digitalizace přenosu obrazu a zástavba stabilizované optické hlavice, které zkvalitnily získávané informace a jejich předávání nadřízenému stupni.

Životopis 

Ke dni 1. 10. 1997 vznikla 116. letka bezpilotních průzkumných prostředků se sídlem v Pardubicích, v podřízenosti 11. brigády vojenského zpravodajství a elektronického boje pozemních sil. Dne 1. 10. 2000 vznikla rota bezpilotních průzkumných prostředků v Pardubicích a od 1. 8. 2001 s dislokací v Prostějově, kde zůstala do současnosti. Jednotka se podílela se Sojkou III na řadě ukázek a cvičení – BAHNA, Dny NATO, MC Tour, Blue Line, Havárie, Grim Campaigner, Strong Campaigner, Flying Rhino, ukázky pro zahraniční delegace Kuvajtu, Maďarska, Německa, Pakistánu a Eurocontrolu. Celkem bylo provedeno 466 letů s celkovou dobou letu 567 hodin. Během provozu došlo k úplnému zničení 2 letounů. Dne 18. 8. 2010 v 10:00 u 102. průzkumného praporu “generála Karla Palečka” v Prostějově odstartovala Sojka III ke svému poslednímu letu. Více o posledním letu ZDE

V muzeu

Sojka III/TVM v.č. X 03 byla muzeu předána Vojenským technickým ústavem letectva a PVO o. z dne 9. 5. 2019 v Praze Kbelích.

Zajímavosti

Sojka mohla pracovat buď v poloautomatickém a nebo automatickém režimu letu. Vzlet probíhal pomocí raketového katapultu a přistání bylo možné na lyžový podvozek nebo na padáku dle povahy terénu.

Sojka III si vysloužila přezdívku „Sojka bonzačka“ podle sojky ze známého televizního pohádkového seriálu Krkonošské pohádky, ve kterém Krakonošovi pravidelně donášela aktuální informace o dění v jeho revíru.

Technické údaje

Celý komplet Sojka obsahoval:


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR