Slavnostní roll-out Z-37 Čmeláka (DM-SNK)

Srdečně Vás zveme na slavnostní roll-out zrestaurovaného letounu Z-37 Čmelák DM-SNK, který proběhne v areálu Slováckého aeroklubu Kunovice v sobotu 9. července od 13 do 15 hodin. Těšit se můžete na slavnostní průlet Čmeláků a připraveno máme také pár překvapení.

Dříve jsme jej mohli běžně spatřit na nebi nad českým venkovem a cestu si našel i do filmu; dnes už však téměř patří mezi ohrožené druhy. Řeč je samozřejmě o Čmelákovi – ne však o čmelákovi zemním či čmelákovi hajním, ale o letounu Z-37 Čmelák. Hold tomuto slavnému zemědělskému letadlu se rozhodli složit v Leteckém muzeu v Kunovicích, které leží takřka na dohled od továrny, kde se tyto stroje vyráběly.

Na rozdíl od tradičních čistě žlutých či žluto-černých Čmeláků, které známe z našich letišť i polí, ponese ten Kunovický barvy východoněmecké společnosti Interflug. To znamená nejen původní východoněmeckou imatrikulaci DM-SNK, ale především atraktivní zbarvení s výraznými tmavě červenými prvky, které je v Česku spíše raritou.

Foto: Vladimír Janík

V loňském roce jsme si předsevzali vrátit jednomu z těchto letadel podobu, v jaké v roce 1968 opustilo výrobní linku LETu Kunovice, a nyní konečně přišel čas představit opravené letadlo veřejnosti. Termín roll-outu jsme záměrně zvolili tak, aby se kryl se sletem Čmeláků v nedalekých Luhačovicích. Díky tomu budou moci stále letuschopné stroje průletem pozdravit svého zrenovovaného muzejního bratříčka, což bude jistě zajímavý zážitek nejen pro diváky na zemi, ale i pro piloty ve vzduchu.

Hlavní část restauračních prací jsme dokončili už vloni v zimě díky finanční podpoře Ministerstva kultury a pomoci ze strany společnosti Aircraft Industries. Nakonec se nám ale podařilo sehnat další finanční prostředky, a proto jsme se rozhodli jít v renovaci ještě víc do detailu. Letos jsme se tak zaměřili i na části, které běžným návštěvníkům zůstanou většinu času skryty, jako je například motor či vnitřní technické vybavení. Díky tomu jsme zároveň mohli představení Čmeláka propojit se sletem v Luhačovicích.

Tento konkrétní Čmelák přitom není jen jedním z mnoha, ale jde o skutečného rekordmana. Ve Východním Německu, kde létal celou svou aktivní kariéru, nalétal úctyhodných 7280 hodin, tedy o 2280 hodin více, než na co byl původně stavěn. Díky výborné údržbě mu však bylo umožněno létat dál. Do někdejšího Československa se vrátil až v roce 1984, tedy v roce, kdy byla výroba klasického Čmeláka nadobro ukončena, a zamířil rovnou do muzea. Tento poslední let zpět do místa vzniku provedl dlouholetý šéfpilot tehdejšího LETu Kunovice (a později Aircraft Industries) pan Stanislav Sklenář.

Akce proběhne v sobotu 9. 7. 2022 v areálu Slováckého aeroklubu Kunovice.

Všechny na tuto událost srdečně zveme.

Tým Leteckého muzea v Kunovicích.