Slavnostní odhalení “Šedivky “se blíží

V expozici Leteckého muzea v Kunovicích přibude další atraktivní exponát. V úterý 29. 6. 2021 v 15:00 zde za přítomnosti vzácných hostů proběhne slavnostní odhalení stíhacího letounu MiG-21 MF (takzvané šedivky), který v uplynulém roce kunovičtí muzejníci pečlivě zrestaurovali. Chtěli jsme letadlu navrátit podobu, v jaké létal na začátku devadesátých let, kdy skončila jeho aktivní služba u armády, a věřím, že se nám to povedlo. Jeden MiG-21 už v muzeu máme, ten ale patří mezi první verze tohoto ikonického letounu. Šedivky byly naopak nejmodernější verzí, kterou československé letectvo provozovalo, a několik z nich u nás po částečné modernizaci létalo až do roku 2005, kdy je nahradily Gripeny. Naši návštěvníci tak získají skvělou příležitost prohlédnout si, jak se ‚jednadvacítka’ během let proměnila. Moc se na to těšíme.

Stav při zahájení restaurování šedivky. (Kunovice 27. 7. 2020)

Muzeu s náročným restaurátorským zásahem velmi pomohly významné společnosti českého leteckého průmyslu, jejichž zástupci se slavnostního odhalení osobně zúčastní. Velmi důležitá pro nás byla podpora ze strany společnosti Aircraft Industries, která nám pro renovaci letounu poskytla potřebné zázemí, a státního podniku LOM Praha, od nějž jsme pro letoun získali originální trysku, která byla posledním velkým dílem, jenž nám k dokončení projektu chyběl. Obě společnosti si zaslouží náš obrovský dík a je nám ctí, že se s námi budou podílet i na slavnostním odhalení.

Montáž posledního chybějícího dílu – trysky , kterou muzeu k dokončení kompletnosti šedivky poskytl LOM Praha s.p.

„Šedivky“ byly posledními MiGy 21 MF dodanými do Československa a své jméno získaly díky charakteristickému světle šedému zbarvení. Tento konkrétní letoun č. 5612 byl vyroben v leteckému závodu v Gorkém (dnes Nižném Novgorodu) v září roku 1975 a ještě téhož roku byl dodán do Československa. Nejdříve sloužil v Českých Budějovicích, odkud byl v červenci roku 1989 přesunut na základnu v Brně a o něco později pak do Náměště nad Oslavou, Mošnova a Přerova. Vyřazen z armády byl v listopadu 1993 v Plzni. Kunovické muzeum letoun získalo od Technického muzea v Brně, v jehož sbírkách byl stroj od roku 2004, a to výměnou za jeden z prvních sériových letounů L-410 Turbolet.

Stav před dokončením šedivky. (Kunovice 22. 6. 2021)

Partneři projektu:


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR