„Přeskok“ vládního speciálu do Leteckého muzea v Kunovicích

Jak-40 (0260) se opět vydává na cestu – tentokrát po zemi

 Bývalý „vládní letoun“ Jak-40, který loni 15. října provedl své poslední přistání na letišti v Kunovicích, by se měl tento víkend opět vydat na cestu. Tentokrát ho čeká pozemní „přeskok“ z letištní plochy do areálu muzea, kde bude vystaven vedle dalšího VIP letounu – stroje Tu-154 M přezdívaného „Naganský expres“.

Pro přesun je nutné, aby zem v muzeu dostatečně promrzla a letadlo se do ní nebořilo. Podle předpovědi počasí mají mrazy kulminovat tento víkend, a proto jsme jako první termín transportu stanovili sobotu 13. února. Letoun by měl z letiště Aircraft Industries v Kunovicích „odstartovat“ už v 7:00 ráno.

Jsme velmi rádi, že nám společnost Aircraft Industries vyšla při realizaci projektu vstříc. Bez jejich podpory a pomoci v podobě poskytnutí odstavné plochy by se nám tohle letadlo do muzea nejspíš dostat nepodařilo.

I když je trasa přesunu dlouhá jen necelé dva kilometry, nepůjde o jednoduchou cestu. Na trase je několik plotů a bran, které pro nás představují komplikaci. Vzhledem k tomu, že má Jak křídla poměrně blízko u země, bude mezi nimi a plotem většinou jen pár centimetrů. Věříme ale, že jsme vše správně propočítali a že se nám letadlo podaří do muzea protáhnout bez vážných problémů.

Transportem Jaku ovšem přesuny v muzeu neskončí. Abychom mohli nové letadlo do muzea převézt, museli jsme většinu areálu vyklidit. Takže jakmile náš nový exponát zaparkujeme, pustíme se do přesunu ostatních letadel. Zároveň se rozestavení exponátů oproti minulému roku mírně změní.

Letoun Jak-40 je malý sovětský dopravní letoun, jehož prototyp poprvé vzlétl v roce 1966. V Československu tato letadla létala jak u armády, tak u ČSA a ministerstva vnitra. Tento konkrétní stroj byl ze Sovětského svazu dodán pro potřeby tehdejšího Leteckého oddílu Federálního ministerstva vnitra v roce 1979, kde s imatrikulací OK-BYK létal až do roku 1998. Poté byl převeden ke Vzdušným silám AČR. Z aktivní služby byl slavnostně vyřazen 2. září 2020 a následně jej získalo Technické muzeum v Brně, které nám ho dlouhodobě zapůjčilo.

Foto: Eva Řezáčová, Technické muzeum v Brně

Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR