Po šesti letech plníme slib daný fanouškům

Do Kunovic dorazil před šesti lety za velkého zájmu veřejnosti a před čtyřmi lety se do něj mohli podívat první návštěvníci. Řeč je samozřejmě o bývalém vládním speciálu Tu-154 M, přezdívaném Naganský expres, který patří mezi hlavní lákadla Leteckého muzea v Kunovicích. I po tolika letech je však podle místních muzejníků na letadle stále co zlepšovat.

Když jsme před šesti lety startovali crowdfundingovou kampaň Velký přelet na záchranu tohoto letadla, jedním ze slibů, které jsme dali našim přispěvatelům, bylo, že na něj vrátíme alespoň jeden ze dvou obracečů tahu, o které přišlo i s motory ještě před tím, než muzeum letoun získalo. Teď tento slib konečně plníme. Sice se zpožděním, zato však s plnou parádou. Na letadlo se totiž nevrátí jen jeden takzvaný revers, ale hned oba i s kompletními postranními motory, které nám poskytlo Muzeum letectva Košice – pobočka Slovenského technického muzea, se kterým dlouhodobě spolupracujeme.

První pokus o zavěšení motorů zpět na letoun plánujeme na sobotu 17. září, tedy touto formou oslavíme téměř zapomenutý svátek Dne letectva. Vše bude záležet na počasí. Jen samotný motor váží téměř tři tuny, tedy asi jako velké osobní auto. A k tomu pak musíte připočíst ještě hmotnost jeřábu, který ho na místo zvedne. Pokud by tedy přišly silné deště, bylo by tu riziko, že se jeřáb zaboří do trávy v muzeu. V takovém případě budeme muset akci přesunout na jiný termín. Věříme, a držte nám pěsti, že vše vyjde podle plánu a počasí nám vyjde vstříc.

Po montáži motorů bude změna na letadle viditelná i pro běžné návštěvníky, kteří se o letectví jinak příliš nezajímají. Když se podíváte na záď toho letadla, kde jsou teď jen prázdné kryty motorů, je zkrátka vidět, že tam něco chybí. A to něco jsou právě ty zadní části motorů s reversy. Až se na místo vrátí, bude Zuzana, jak jí u vládní letky říkali, vypadat znovu skoro tak dobře, jako v dobách největší slávy.

Děkujeme za Vaši podporu!

Tým LMKU

Parter akce EGW CRANES s.r.o.


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR