NOVÝ EXPONÁT VM-23 Variant

Novým přírůstkem do naší letecké sbírky je prototyp letounu Inteco VM-23 Variant OK-ZYV. Tento stroj vznikl v devadesátých letech ve firmě Inteco s.r.o. zkušeného leteckého konstruktéra Ing. Jiřího Valného, který se v minulosti podílel na vývoji takových letounů jako L-410, L-39 nebo L-13 SW Vivat a patřil mezi zakladatele kunovického Aerotechniku. Mělo se jednat o relativně jednoduchý, cenově dostupný a multifunkční letoun.

První fáze vzniku letounu probíhala ve Starém Městě a Boršicích, přičemž testování letounu probíhalo také v Kunovicích. Výroba letounů pak byla zahájena v Brně. Projekt však bohužel neuspěl, a tak se dodnes zachoval pouze tento jediný exemplář.

Stroj poháněl osvědčený motor M-332 známý z letounů Ae-45 nebo L-40. Trup tvoří trubková konstrukce potažená plátnem, uvnitř se pak nachází čtyřmístný interiér. Letoun byl projektován tak, aby všechny jeho konstrukční části pocházely z České republiky.

Prototyp letadla našemu muzeu daroval sám pan Valný s rodinou a my jim tímto moc děkujeme!

Foto: Michal Orlita
Foto: LMKU