NOVÝ EXPONÁT Let L-410 UVP “Máňa”

Máme velkou radost, že Vám můžeme představit další exponát, který už brzy rozšíří naši expozici. Je jim stroj L-410 UVP-T 0731, přezdívaný Máňa, který svou čtyři dekády trvající kariéru čítající 7 479 letových hodin a 13 892 vzletů a přistání prožil ve službách Armády ČR a výcvikového střediska CLV Pardubice.

Foto Petr Chládek

Po prototypech a verzích A a M tak bude mít v našem muzeu konečně zastoupení také modernější a nejpočetnější řada UVP se zkráceným vzletem a přistáním. Navíc jde o letoun v salonní úpravě. Rozšíří tak zároveň i naši kolekci VIP strojů. Výpůjčku takřka kompletního letadla ve čtvrtek 15. 2. 2024 podepsali ředitel podniku Ministerstva obrany LOM Praha Jiří Protiva a ředitel muzea Martin Hrabec.

Jde o už druhé letadlo, které společnost do muzea zapůjčila. Prvním byl stíhací letoun MiG-23. Kromě toho podnik spolupracoval například také na renovaci letounu MiG-21 MF, patří tak mezi naše nejvýznamnější partnery.

Máňa do Kunovic zamíří na začátku března, a to po zemi. Ještě před přesunem ji tak čeká částečná demontáž. Následné opětovné složení letadla pak proběhne přímo za asistence výrobce letadla, společnosti Aircraft Industries, která podobné naše projekty dlouhodobě podporuje a my jsme jí za to velmi vděční.

Moc děkujeme všem, kteří se do tohoto projektu rozhodli zapojit. Držte nám prosím pěsti.