NOVÝ EXPONÁT evakuační trenažér

Sbírky Leteckého muzea v Kunovicích hned na začátku roku obohatil nový neobvyklý exponát – evakuační trenažér pro palubní průvodčí letounů ATR 42 a 72. Ten donedávna sloužil posádkám letadla pro seznámení se s ovládáním jednotlivých únikových východů.

Zařízení jsme získali od předního poskytovatele profesionálních leteckých výcviků v Česku, společnosti CATC Czech Aviation Training Centre, která v Praze provozuje množství špičkových leteckých simulátorů, včetně nejpokročilejšího simulátoru letounu L-410, který se vyrábí v Kunovicích.

Po vánočních svátcích nám dal jeho přesun pořádně zabrat. Už tak dlouhou cestu nám navíc komplikovalo i počasí. Do Prahy jsme vyrazili brzy ráno a poslední část trenažéru jsme ukládali teprve nedlouho před půlnocí. Celá akce se tak povedla jen díky skvělému nasazení jak týmu muzejníků, tak i našich partnerů z CATC a týmu Mariana Spišáka, který se staral o dopravu.

„Jsem potěšena, že simulátor po skončení jeho aktivní role ve výcviku leteckých profesionálů našel důstojné uplatnění právě zde. Věřím, že přispěje mimo jiné i k tomu, aby si veřejnost uvědomila, že pro bezpečnosti letectví je klíčová role každého pracovníka, který se na chodu letecké přepravy podílí – tedy v tomto případě letušek a stevardů,“ uvedla Marta Guthová, jednatelka společnosti.

Na vystavení trenažéru si ale budou muset návštěvníci muzea ještě počkat. Pro pobyt venku není určený a pod širým nebem by trpěl. Proto jsme jej ve spolupráci s městem Kunovice zatím uskladnili na místě, kde bude v bezpečí. V budoucnu by se ale podle našich plánů měl stát důležitým bodem připravované interaktivní expozice.

Tým Leteckého muzea v Kunovicích

Děkujeme!


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR