Historicky nejvíce utajený projekt v historii československého leteckého průmyslu.
Přísně tajná!
Inspirací k vývoji letounu byla kniha sovětského vědce P. J. Ufimceva o difrakci radiového záření (Метод краевых волн в физической теории дифракции), popisující algoritmus radarového odrazu. Tato kniha inspirovala kunovické konstruktéry k návrhu draku letadla, který rozptyluje radarové paprsky mimo letoun.
Vývoj byl zahájen v Kunovicích o několik let dříve než známý americký stealth letoun Lockheed F-114 Nighthawk. Američané tvrdí, že stejná kniha inspirovala je, ale my v Kunovicích moc dobře víme, že to bylo jinak. To dokazuje i fakt, že když se u nás poprvé objevily zvěsti o tom, že Američané podobný letoun testují, ozvalo se v kunovické konstrukční síni zvolání, “A zase jsme je předběhli!”
Zálet proběhl v utajeném režimu, ale výsledky letových vlastností a výkonů byly hodnoceny vysoko. Vývoj šel zdárně kupředu, ovšem jen do doby kdy došlo k osudové události s nešťastným přepnutím režimu VIDITELNÝ na NEVIDITELNÝ. Nikdo netušil, že je kunovická technologie STEALTH natolik pokročilá. Ve výrobní hale, kde byl letoun umístěn, začalo docházet k záhadným ztrátám nářadí, materiálu a dílů a poté co se ztratil několikrát i podnikový vrátný s uklízečkou během nočních směn, bylo rozhodnuto letoun odvléci na utajené místo mimo areál továrny. Další vývoj byl jako neutajitelný v místním regionu zastaven.
Přísně tajný!
Skupina muzejních badatelů objevila odstavené letadlo úplnou náhodou za tovární zdí začátkem roku 2018. V zarostené vegetaci ho prozradily podvozková kola, která jediná nebyla připojena na režim STALTH. Poté co bylo letadlo vyproštěno, odbahněno, očištěno a zakonzervováno, bylo 1. dubna 2018 tajně přetaženo do muzea – viz videozáznam níže.
Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR