Mikojan–Gurevič MiG-23 MF

Jednomístný jednomotorový nadzvukový hornoplošník celokovové konstrukce s křídlem s měnitelnou geometrií. Kabina letounu je přetlaková, klimatizovaná a vybavená katapultovací sedačkou. Přistávací zařízení tvoří tříbodový zatahovací hydraulicky ovládaný podvozek příďového typu.

Letoun MiG-23 začal vznikat v polovině 60. let jako nástupce MiGu 21. Prototyp označený Izdělije 23-11/1, který se stal základem pro vznik letounu MiG-23, poprvé vzlétl 10. června 1967. Šlo o první sovětský stíhací letoun s měnitelnou geometrií křídla a zároveň o první stíhací letoun sovětské konstrukce, který je řazen do takzvané třetí generace. Díky výkonnému radaru byl schopen zaměřit nepřátelské stroje nejen za hranicí dohlednosti, ale také proti pozadí zemského povrchu, čímž se řadil na tehdejší světovou špičku. Prakticky paralelně s projektem 23-11/1 vznikal také druhý prototyp, který nesl označení 23-01. Ten byl vybaven deltakřídlem a při startu mu měly pomáhat vertikálně umístěné turbíny. Verze s měnitelnou geometrií křídla však byla vyhodnocena jako vhodnější.
Verze MF byla exportní stíhací verze MiGu 23, která byla do Československa dodávána letech 1978–1979. Tyto letouny u nás sloužily v rámci jednotek protivzdušné obrany státu. Primárně byly sice určeny ke stíhacím úkolům, dokázaly ale útočit i na pozemní cíle. Prakticky souběžně s verzí MF byly do ČSSR dodávány také útočné MiGy 23 BN a cvičné stroje verze UB. V osmdesátých letech k nim pak přibyla ještě výkonnější stíhací verze ML. Verze MF ukončila službu u českého letectva v roce 1994, poslední MiGy 23 pak byly v Česku vyřazeny v roce 1998, tedy o sedm let dříve, než poslední MiGy 21. Důvodem byla náročná údržba a nižší spolehlivost konstrukčně složitého MiGu 23.

Foto: Jitka Šuláková

Do Leteckého muzea v Kunovicích byl letoun zapůjčen státním podnikem LOM Praha v září roku 2021 a v prosinci téhož roku byl převezen do Kunovic. V létě roku 2022 byl letoun vystaven.

Zajímavosti

Výzbroj

Podvěsná výzbroj na čtyřech křídelních závěsnících do hmotnosti 2000 kg

Centrální podtrupový závěsník

Letoun Mikojan–Gurevič MiG-23 MF (7184) zapůjčil Leteckému muzeu v Kunovicích LOM PRAHA s.p.

Děkujeme Jiřímu Kabourkovi z Prahy za významnou pomoc se získáním letounu do expozice muzea.