Mikojan–Gurevič MiG-21 MF “Šedivka”

Připravujeme!

Jednomístný jednomotorový nadzvukový středoplošník celokovové konstrukce s trojúhelníkovým křídlem ve tvaru delty. Kabina letounu je přetlaková, klimatizovaná, vybavená pancéřovaným předním sklem a katapultovací sedačkou. Přistávací zařízení tvoří tříbodový zatahovací hydraulicky ovládaný podvozek příďového typu.

Koncem padesátých let 20. století dostala konstrukční kancelář Mikojan–Gurevič úkol vyvinout lehký přepadový stíhací frontový letoun, dostatečně obratný a výkonný, přitom však technologicky jednoduchý a především létající dvojnásobnou rychlostí zvuku. Splnění úkolu dalo vzniknout letecké ikoně a legendě letounu MiG-21. První prototyp vzlétl v SSSR v roce 1958 a již v následujícím roce 1959 se začal sériově vyrábět. Letouny MiG-21 byly zařazeny do výzbroje armád více než padesáti států. Vznikly čtyři generace letounu, velké množství variant, modifikací a modernizací a v některých zemích slouží i dnes. Všech verzí MiG-21 bylo vyrobeno přes 10 000 ks, což z něho činí nejmasověji vyráběný nadzvukový letoun na světě. MiG-21 byl nasazen v mnoha ozbrojených konfliktech, mimo jiné v arabsko-izraelských válkách či válce ve Vietnamu. Verze označovaná “MF” patřila ke třetí generaci tohoto typu letounu.

Letoun MiG-21 MF výrobního čísla 96005612 (nejvyšší výr. číslo u ČSLA) byl vyroben a zalítán ve výrobním závodě v Gorkém (dnes Nižném Novgorodu) dne 13. 8. 1975 a na Den letectva 17. 9. 1975 přistál odpoledne ve druhé skupině 16 ks MF na letišti Planá v Českých Budějovicích. Patřil mezi poslední dodané kusy k ČSLA. Přejímací let u ČSLA provedl 15. 10. 1975 pilot V. Dvořák. MiG-21 MF 5612 byl okamžitě po svém přijetí do služby přidělen k 1. stíhacímu leteckému pluku v Českých Budějovicích a zařazen do ostré hotovosti protivzdušné obrany státu (PVOS). V roce 1983 prodělal v Leteckých opravnách Kbely střední opravu včetně opravy šedého nátěru po odlétaných 512 hodinách, 35 minutách a 807 startech. Za svou kariéru se účastnil několika mimořádných akcí. Např. hromadného startu na cvičení Štít 84, kdy stroj pilotoval Pavel Pilný. Zúčastnil se také cvičení přistání a vzletů na dálnici D1 mezi Měřínem a Velkým Meziříčím na podzim 1985 s pilotem Miroslavem Chocholáčkem. V červnu roku 1989 byl přesunut na základnu v Brně-Tuřanech a poté v červenci 1989 do Mošnovova, kde létal až do svého operačního vyřazení v prosinci 1992. Poslední let proběhl 10. 11. 1993 a směřoval na letiště Plzeň-Líně, kde byl poté definitivně ukončen jeho provoz a uložen. Za svou kariéru stroj nalétal 1135 hodin a absolvoval 1953 startů.

Po roce 2004 byl předán do sbírek Národního technického muzea v Praze. V roce 2007 byl předán do sbírek Technického muzea v Brně a do expozice brněnského muzea byl zařazen 4. 1. 2008.

Letoun byl do Leteckého muzea v Kunovicích získán 1. 10. 2019 směnou s Technickým muzeem v Brně a přepraven pozemním transportem 27. 2. 2020. Směněn byl za duplicitní exponát Turboletu verze L-410 A s imatrikulací OK-ADO. Tato L-410 je pro Brno významná tím, že se jedná o historicky první „čtyřistadesítku” vystavenou na ploše brněnského výstaviště na Mezinárodním strojírenském veletrhu Brno 1971.

Zajímavosti

* Zkratka pro pitot-statickou trubici z ruského “Prijemnik Vozdušnogo Davlenija” (Приёмник воздушного давления)

Výzbroj

Podvěsná výzbroj na čtyřech křídelních závěsnících do hmotnosti 1300 kg:

Centrální podtrupový závěsník