MiG-23 odstartuje na “přelet” z Prahy do Kunovic už tuto sobotu po poledni

Nadzvuková stíhačka MiG-23MF se v sobotu 4. prosince 2021 dá po devatenácti letech stání v areálu LOM Praha v pražských Malešicích opět do pohybu. Konvoj Leteckého muzea Kunovice a přepravní společnosti Universal Transport by se měl vydat na cestu na Moravu přibližně ve 12.30 hodin, konkrétně zadní branou, přes areál společnosti Skanska. Vše bude záležet na tom, jak proběhne poslední fáze demontáže letadla a jeho nakládka v dopoledních hodinách. Věříme ale, že to s pomocí profesionálů ze společností Universal Transport a Hanyš – jeřábnické práce, bez problémů zvládneme.

Následně „letecký“ konvoj pojede přes ulice Polygrafická, Sazečská, Tiskařská a Průmyslová na Jižní spojku a přes Spořilov a ulici 5. května na dálnici D1, kterou opustí až na exitu 210. Odtud pak přes Slavkov a chřibské kopce zamíří do svého nového domova v Kunovicích. „Celou trasu měřící asi 285 km by měl konvoj zvládnout přibližně za čtyři a půl hodiny. Pokud půjde vše podle plánu, někdy o půl šesté bychom mohli být v Kunovicích. Skutečný čas příjezdu bude ovšem záviset na dopravní situaci v Praze a také na počasí během přepravy,“ vysvětluje ředitel Universal Transportu Praha Burkhard Jung.

Vykládka z přepravního nákladního vozidla se plánuje na neděli 5. prosince. Následně začnou kunovičtí muzejníci s kompletací letounu.

„Informace o sobotní demontáži nadzvukového stíhacího letounu s měnitelnou geometrií křídel MiG-23MF a zahájení jeho pozemního transportu z malešického areálu LOM PRAHA s.p. vyvolala veliký zájem. Covidová opatření nám však nedovolují pozvat na tuto výjimečnou událost širokou veřejnost. Ale o nic nepřijdete! Jak z Prahy, tak z Kunovic vás budeme informovat prostřednictvím médií,“ říká tiskový mluvčí LOM PRAHA s.p. Pavel Lang.

Text: Lukáš Skládal a Pavel Lang,

Foto: Jitka Šuláková, Jiří Navrátil, Lukáš Skládal a archiv Letecké muzeum v Kunovicích