Lípy z nebe aneb 1000 mil nad Československem 1918 v Kunovicích

Rádi si vás dovolujeme informovat o tom, že letiště Kunovice a Letecké muzeum v Kunovicích bylo vybráno v rámci výjimečné akce “Lípy z nebe aneb 1000mil nad Československem 1918” konanou ve dnech 29. 8. – 1. 9. 2018 Aviatickým sdružením Bohemia z Plzně.

Jedná se skupinový přelet nad územím prvorepublikového Československa. Piloti z Česka i Slovenska v několika dnech obletí se svými historickými stroji místa, kudy “šla” historie československého letectví. Navíc jako upomínku k této události vysadí letci na letištích či v jejich blízkosti, kde přistanou, symbol naší státnosti – lípy srdčité, a to společně s představiteli veřejného a politického života.

Akce je pořádána ke stému výročí vzniku československého letectví a zorganizovala ji skupina letců ze spolku Aviatické sdružení Bohemia. Letci poletí ve skupině v historických strojích především československé výroby např.: Ae145, L-200 Morava, L-40 Meta Sokol, M1D Sokol, Z-126 Trenér, L-60 Brigadýr, Z-42, Z-43 apod. Další letouny se připojí v průběhu etap.

Na letišti v Kunovicích by skupina měla přistát ve středu 29. 8. 2018 navečer a následující den 30. 8. v 10:00 se plánuje slavnostní vysazení pamětní lípy v areálu Leteckého muzea v Kunovicích za přítomnosti zástupců města Kunovice, muzea, pilotů a dalších významných osobností.

Ceremoniál bude ukončen přeletem skupiny zúčastněných letadel nad slavnostně vysazenou lípou.

“Touto akcí chceme vyjádřit hlubokou vděčnost všem, kteří stáli u zrodu našeho státu, bojovali za něj a rovněž všem, kteří tvořili historii československého letectví. V neposlední řadě chceme oslovit mladou generaci a utvářet v ní zájem o letectví. Vždyť sám T. G. Masaryk tvrdil, že “Vzduch je naše moře” a myšlenku vzniku a rozvoje našeho letectví významně podporoval. Velké poděkování patří MěÚ v Kunovicích za pomoc a finanční podporu spojenou s vysazením lípy.” říká předseda ASBohemia Ing. Dušan Skála.

Velmi nás těší a je pro nás ctí, že si skupina Aviatického sdružení Bohemia vybrala k vysazení pamětní lípy naše muzeum. Moc se těšíme, až nad muzeem “zavrčí” skupina historických československých letadel.


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR