Letecká oslava 75 let aeroklubu a 50 let muzea

V sobotu 29. 8. 2020 odpoledne proběhl na letišti v Kunovicích malý letecký den k oslavám založení 75 let Slováckého aeroklubu Kunovice a 50 let Leteckého muzea v Kunovicích.

Dynamické akrobatické vystoupení předvedl pilot Ing. Jozef Vaško s L-29 Delfín týmu L29.SK, s.r.o. (Foto: Kamil Švehlák)

Vzhledem k hygienickým opatřením mohla být akce přístupná pouze pro omezený počet lidí, mezi něž patřili především členové obou spolků s rodinami, kolegové, účastníci ukázek, partneři, sponzoři a další podporovatelé, kterých se sešlo včetně pořadatelů 650.

(Foto: Kamil Švehlák)

Za město Kunovice akci zahajovala paní místostarostka Mgr. Marta Polášková, za Aircraft Industries ředitel údržby letadel a letiště Tomáš Novák, za aeroklub předseda Petr Váverka a za muzeum Martin Hrabec. Celý letecký den fundovaným slovem provázel člen aeroklubu Michal Orlita.

Zleva: Martin Hrabec, Petr Váverka, Tomáš Novák, Michal Orlita a místostarostka Kunovic Marta Polášková. (Foto: Rudolf Chmelík)

Akci poctili návštěvou i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha a starosta Starého Města Josef Bazala.

Efektní ukázku s akrobatickým speciálem Zlin Z-50 předvedl člen aeroklubu a bývalý akrobatický reprezentant Miroslav Srnec. (Foto: Kamil Švehlák)

Ačkoliv předpovědi počasí nebyly optimistické, tak nakonec nám přálo a díky tomu se bylo na co dívat. Mimo skupinová a akrobatická vystoupení se po mnoha letech na kunovické obloze společně předvedly všechny typy, které se v Kunovicích vyráběly od roku 1953 až do současnosti.

S kunovickou legendou C-11 patřící do letky Vojenského historického ústavu Praha (VHÚ) a provozovanou LOM Praha přiletěli z pardubického CLV a předváděli pilot Tomáš Bruštík a technik Roman Kohoutek. ( Foto: Jan Lekeš)

Celkem se ve vzduchu předvedlo na 20 letadel. Nekorunovaným králem leteckého dne se stal pilot Miloš Ramert s větroněm L-13 Blaník, který předvedl nádherné a dojemné akrobatické vystoupení s hudebním doprovodem, žádné oko nezůstalo suché.

Miloš Ramert měl se svým okouzlujícím vystoupením veliký ohlas u diváků. (Foto: Zdeněk Janík)

Akce zároveň posloužila jako skvělá generálka na budoucí letecký den, který by měl proběhnout už v příštím roce, a to s mnohem bohatším programem a snad i za příznivějších podmínek. Práce na jeho přípravě již probíhají.

Neskutečnou letovou ukázku s L 410 UVP E-20 předvedli zkušební piloti Aircraft Industries Ing. Petr Jarocký a Bc. Vojtěch Karlík. (Foto: Jan Lekeš)

Organizátoři moc děkují všem partnerům a účinkujícím bez kterých by se letecký den nedal vůbec uskutečnit.

Biskupští manové z Kroměříže

SDH Kunovice

Fotogalerie: Kamil Švehlák

Fotogalerie: Jan Lekeš

Fotogalerie: Pavel Dvořák

Fotogalerie: Zdeněk Janík

Fotogalerie: Evžen Petřík


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR