Let Z-37 Čmelák

Charakteristika

Jednomotorový, samonosný dolnoplošník s celokovovým křídlem, trupem svařeným z ocelových trubek potažený speciální tesilovou tkaninou, která byla chráněna polyuretanovým nátěrem. Křídla jsou opatřená na náběžné hraně vnějších částí pevnými sloty a každé je vybaveno velmi účinnými dvojštěrbinovými vztlakovými klapkami. Pohyblivé části, jako jsou křidélka nebo výškovka a směrovka, jsou potaženy plátnem. Podvozek pevný nezatahovatelný ostruhového typu s širokým rozchodem a velkou výškou hlavních noh je přizpůsoben pro přistání na polních letištích. Za kabinou pilota se nachází nádrž na chemikálie a prostor s nouzovým sedadlem pro mechanika, sedícího zády proti směru letu. Zemědělské zařízení bylo poháněno mechanicky od motoru s elektropneumatickým ovládáním.

Historie

Prototyp XZ–37 vznikl ve spolupráci n. p. Let Kunovice s n. p. Moravan Otrokovice v konstrukční kanceláři Miroslav Langr – Svatopluk Zámečník. První vzlet se uskutečnil červnu 1963, vznikl tak vůbec 1. československý zemědělský letoun, určený k letecko-chemickým pracím v zemědělství a lesním hospodářství za použití koncentrovaných chemikálií. Speciální násypnou lžící LN–2.00 na nakladači HON lze nádrž letounu naplnit za minutu 600 kg chemikálií. Na jaře 1965 se začal Čmelák sériově vyrábět, v témže roce získal ocenění na veletrhu v Lipsku. Vyráběl se do roku 1973 a znovu v letech 1983–1984. Celkem vzniklo 713 jednomístných zemědělských letounů a 29 cvičných dvoumístných.

Podrobnější informace k historii výroby Z-37 Čmelák naleznete na stránce Michala Orlity ZDE

Životopis 

Z-37 Čmelák výrobního čísla 06-15 byl vyroben a zalétán v roce 1968 v Kunovicích. Hned poté byl předán s poznávací značkou DM-SNK do užívání východoněmecké společnosti Interflug, pod kterou spadala zemědělská letecká organizace Agroflug. Později dostal novější imatrikulaci DDR-SNK. Ze služby byl vyřazen v roce 1984 po rekordním náletu 7280 hodin.

V muzeu

19. 4. 1984 letoun do muzea přeletěl z tehdejší NDR podnikový zkušební pilot Letu Kunovice Stanislav Sklenář.

Zajímavost

Technické údaje

Exponát je zapsán v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury České republiky.

Exponát je zapsán v Centrální evidenci sbírek Ministerstvy kultury České republiky.


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR