Let Z-37 Čmelák

Foto: Jan Lekeš

Charakteristika

Jednomotorový samonosný dolnoplošník s celokovovým křídlem a trupem svařeným z ocelových trubek potažených tesilovou tkaninou. Křídla jsou vybavena velmi účinnými dvojštěrbinovými vztlakovými klapkami a na vnější části náběžné hrany opatřena pevnými sloty. Pohyblivé části, jako jsou křidélka, výškovka či směrovka, jsou potaženy plátnem. Pevný podvozek ostruhového typu s širokým rozchodem a velkou výškou hlavních noh je přizpůsoben pro přistání na polních letištích. Za kabinou pilota se nachází nádrž na chemikálie a prostor s nouzovým sedadlem pro mechanika sedícího zády ke směru letu. Zemědělské zařízení s elektropneumatickým ovládáním bylo poháněno mechanicky od motoru.

Historie

Čmelák vznikl ve spolupráci národních podniků Let Kunovice a Moravan Otrokovice v konstrukční kanceláři M. Langr – S. Zámečník jako vůbec první československý cistě zemědělský letoun určený k letecko-chemickým pracím v zemědělství a lesním hospodářství. První vzlet prototypu letounu se uskutečnil 29. června 1963. Prototyp poháněl ruský hvězdicový motor Ivčenko AI-14 R, který byl u pozdějších letounů nahrazen jeho upravenou verzí vyráběnou v pražské Avii označenou M-462 RF. Na jaře 1965 se začal Čmelák v Kunovicích sériově vyrábět a v témže roce získal ocenění na veletrhu v Lipsku. Výroba probíhala do roku 1973 a kvůli vysoké poptávce byla krátce znovu obnovena v letech 1983–1984. Celkem vzniklo 713 jednomístných zemědělských letounů a 29 cvičných dvoumístných. Na klasického Čmeláka pak v polovině 80. let navázaly jeho upravené turbovrtulové varianty Z-37 T a Z-137 T vyráběné v Otrokovicích, přezdívané „Turbočmelák“.

Podrobnější informace k historii výroby Z-37 Čmelák naleznete na stránce Michala Orlity ZDE

Životopis 

Z-37 Čmelák výrobního čísla 06-15 byl vyroben a zalétán v Kunovicích zkušebním pilotem ing. Františkem Svinkou 9. září 1968. Hned poté byl předán s poznávací značkou DM-SNK do užívání východoněmecké společnosti Interflug, pod kterou spadala zemědělská letecká organizace Agroflug. Později dostal novější imatrikulaci DDR-SNK. Ze služby byl vyřazen v roce 1984 s rekordním náletem 7280 hodin.

V muzeu

Letoun do muzea přeletěl 19. 4. 1984 z tehdejší NDR podnikový zkušební pilot Letu Kunovice Stanislav Sklenář. V expozici Čmelák setrval do roku 2011, kdy byl kvůli špatnému stavu předán do Střední školy letecké, kde byl rozebrán, částečně opraven a následně uložen. V letech 2021–2022 pak byl tento letoun za finančního přispění Ministerstva kultury ČR kompletně zrestaurován do podoby, jakou nesl v koncem šedesátých let.

Zajímavost

Foto: Jan Lekeš

Technické údaje

Exponát je zapsán v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury České republiky.


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR