L-200 Morava má 60 let

V neděli 9. dubna 2017 jsme si v leteckém muzeu Kunovice připomněli kulaté výročí aerotaxi L-200 Morava. Přesně před 60 lety, v úterý 9. dubna 1957, uskutečnil šéfpilot Ladislav Šváb první let nového letadla. Kunovický výrobce letadel právě v této době používal název SPP – Strojírny První pětiletky.

Slavnostně opentlená Morava OK-RFS  (Foto: Ing. Otomar Šimák)

Po více než 20. letech od počátku letecké výroby v Kunovicích tak vzniknul letoun, který má v pomyslném rodném listě plným právem uvedeno jako místo narození Kunovice.  Do kolonky rodičů by pak mohla být zapsána konstrukční skupina vedená ing. Ladislavem Smrčkem a stovky techniků a dělníků, kteří ji pak v první polovině  šedesátých let seriově vyráběli. Roli kmotrů elegantního létajícího taxíku by mohli zastat tvůrce motorů Ing. Bohumil Šimůnek (Walter Minor 6-III a M -337), vrtulí Avia M. Adamec (dvoulistá V-410 pro verzi L-200 A a třílistá V-506 pro L-200 D) a designer ing. Arch. Otakar Diblík (Karosa Vysoké Mýto). Mezi piloty, kteří naučili Moravu létat, patřili i zkušební piloti ing. František Svinka a Vladimír Vlk. Nové letadlo se “povedlo” a co do elegance je považováno nejen u nás, ale i v cizině, za jedno z nejpěknějších.

Foto z pozůstalosti podnikového fotografa LETu Kunovice Jana Vychodského. (Foto: archiv Albert Orlita)

Do roku 1964 bylo vyrobeno více než 360 “dvoustovek” a přibližně polovina z nich byla exportována do SSSR. Létaly však také v Evropě, v Jižní Africe, v Indii , na Kubě a v Austrálii. Doma byly provozovány v ČSA jako aerotaxi, v armádě a také v aeroklubech. Že ani po mnoha letech neztratila Morava formu potvrdili v dubnu 2008 piloti ing. Petr Bold a Richard Santus, když s letadlem OK-OFI, vyrobeném v roce 1960, obletěli severní pól. Expedice North Pole 2008 tímto letem připomněla půlstoletí od prvního vzletu Moravy.

Naše oslava 60. narozenin Moravy byla skromnější, ale setkala se s velkým zájmem návštěvníků leteckého muzea, kterých bylo v neděli i díky krásnému počasí 220. U jubilantky si pak mnozí dospělí vzpomněli, že právě s Moravou uskutečnili před mnoha lety svůj první vyhlídkový let.

 Někteří návštěvníci oprášili po zimě své veterány na čtyřech kolech a vyjeli na první jarní výlet k vetránům leteckým. (Foto: Ing. Otomar Šimák)
Muzejní krásku OK-RFS jsme ozdobili stuhami v barvě trikolory a nejmenší návštěvníky muzea jsme pozvali k slavnostnímu přiťuknutí s oslavenkyní. (Foto: Ing. Otomar Šimák)
Jako přípitek se podával  jablečný, meruňkový nebo jahodový džus a také dětské “šampáňo” (Foto: Ing. Otomar Šimák)
Jednou z nejmladších gratulantek byla Magdalenka z Příbrami, jejíž dědeček byl pilotem vrtulníků. (Foto: Ing. Otomar Šimák)

Předpokládal jsem, že slavit budeme jen dopoledne. Ale zájem návštěvníků byl tak velký, že jsme se s Moravou loučili až po 17. hodině. 60. narozeniny neunikly ani pozornosti medií. Prvním ranním návštěvníkem muzea byl redaktor Českého rozhlasu Brno Roman Verner, který do rozhlasového zpravodajství připravil krátkou reportáž o výročí “dvoustovky”.

Moje poděkování za spolupráci patří asistentce Evě, která se podílela nejen na umývání Moravy, ale zajistila i její slavnostní výzdobu a strážci pokladny, který návštěvníky upozorňoval na vystavené srdce Moravy, motor M-337. V neposlední řadě děkuji i “náčelníkovi” muzejního spolku Martinu Hrabcovi, který naši iniciativu podpořil a jubilantku obětavě a vlastnoručně, s pomocí mechanizace, vyleštil.

Pro zájemce o podrobnější historii “dvoustovky” doporučuji navštívit na stránkách Leteckého muzea Kunovice v odkazu expozice článek LET L-200 Morava od renomovaného leteckého historika Alberta Orlity ZDE. V dohledné době bude jubilující Moravě věnována i expozice ve výstavní síni muzea.

Autor: Ing. Otomar Šimák, letecký badatel


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR