KRÁTKÝ PŘELET aneb Přistání v muzeu je tu

Změna termínu přistání Naganského expresu v muzeu

Vážení přátelé Velkého přeletu, dovolte nám Vás informovat o tom, že původně plánovaný termín přesunu letounu Tupolev TU-154M (OK-BYZ) “Naganský expres” je z technických důvodů posunut o týden na sobotu 3. 3. 2018. Termín je již pevný a neměl by se měnit.

Vzhledem k nedostatečným mrazům a měkkému podloží je zpracováno několik variant přesunu včetně kombinované varianty, která počítá s použitím kolové techniky přepravce Velkého přeletu společnosti Universal Transport a použití těžké pásové techniky, kterou disponuje stavební společnost DRIVESTONE a.s.. Společnost DRIVESTONE a.s. nám tuto techniku včetně obsluhy poskytne v rámci partnerství v projektu Velký přelet a pomůže s “terénní – offroadovou” částí přesunu.

Při měkkém podloží bude kombinovaný přesun probíhat ve třech fázích:

(Autor obrázku: Martin Hrabec)

Celý náš realizační tým se shodl, že díky letošní nečekaně mírné zimě před námi stojí asi ta nejnáročnější fáze celého projektu a máme z přesunu dostatečný respekt, i proto se snažíme v přípravách nic nepodcenit.

Varianta A bude zvolena za předpokladu, že bude mírně promrzlý terén,

(Autor obrázku: Martin Hrabec)

… varianta B bude zvolena za předpokladu, že terén bude měkký. Případně se obě varianty budou kombinovat podle  možností.

(Autor obrázku: Martin Hrabec)

… varianta C s kombinovanou technikou bude zvolena za předpokladu, že nebude dost promrzlý terén,…

(Autor obrázku: Martin Hrabec)

… a varianta D pouze s oje bude zvolena za předpokladu, že bude dostatečně promrzlý terén,…

(Autor obrázku: Martin Hrabec)

A co nás potom čeká po přesunu?

Po umístění letounu na zpevněné stání budou v muzeu probíhat zemní práce (úprava terénu), uzavření areálu novým oplocením a činnost spojená s novým rozmístěním exponátů v rozšířeném areálu muzea, tak aby mohlo být muzeum otevřeno v každoročním termínu 1. dubna. Čeká nás tedy opravdový závod s časem.

Na samotném tupolevu budou i nadále probíhat dokončovací práce spočívající v připojení vnějších částí křídel, nýtování přechodových krytů a dodělávky exteriéru i interiéru. 
Další práce nás čeká s umístěním vstupních a výstupních schodů a vytvoření zázemí u tohoto letadla. Po otevření muzea si návštěvníci budou moci letoun prohlédnout a “ošahat”, ale zatím jen zvenčí. Naše parta bude stále usilovně pracovat na dokončení montáže letounu, tak aby byl zpřístupněn i jeho interiér pro veřejnost co nejdříve a to už během letošní muzejní sezony 2018.

Omlouváme se za případné komplikace, které jsme Vám způsobili změnou termínu přesunu!

Držte nám pěsti ať tuto náročnou etapu zvládneme bez karambolu.

S pozdravem,

posádka Velkého přeletu


Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR