Jiří Mádl a Judit Bárdos se vydali Naganským expresem na Ostrov svobody

Ve dnech 30. 8. až 4. 9. 2021 proběhlo v Leteckém muzeu v Kunovicích, konkrétně v letadle Tu-154 M přezdívaném „Naganský expres“, natáčení krátkého absolventského snímku režiséra a scénáristy Petra Januschky Ostrov svobody. V konverzačním dramatu odehrávajícím se v roce 1983 na palubě letadla mířícího z Prahy do Havany ztvárňují hlavní role Jiří Mádl a Judit Bárdos.

Jiří Mádl, který ve filmu Ostrov svobody ztvárňuje roli Jindřicha. (Foto: Adam Mráček)

Interiér Tupolevu v něm hraje roli letounu Iljušin Il-62 na lince z Prahy do Havany. Na jeho palubě se potkávají dva mladí lidé před třicítkou – Jindřich (Jiří Mádl) a Eva (Judit Bárdos). Oba vzpomínají na pionýrský tábor, kde se ve třinácti letech poznali, a jejich stará náklonnost rychle ožívá. Škádlí se a polemizují o tom, co je skutečné dobrodružství a opravdová svoboda a každá odpověď, pohled či letmý dotek upevňují pouto, které mezi nimi znovu vzniká. Po romantické noci ale přichází chladné ráno nad Atlantikem, které oba nečekaně postaví před fatální životní rozhodnutí.

Judit Bárdos jako Eva v interiéru Naganského expresu, který byl filmaři upraven do podoby interiérů letadel Il-62 používaných ČSA v 80. letech minulého století. (Foto: Adam Mráček)

Studentky a studenti ateliéru Audiovizuální tvorba natáčení filmu připravovali přes tři roky ve spolupráci s pedagogy Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, externími spolupracovníky i dramaturgy z České televize, která patří mezi partnery projektu a později film také uvede v rámci svého vysílání. Původně mělo natáčení proběhnout už v roce 2020, kvůli pandemické situaci ale muselo být dvakrát odloženo.

„Pro studentský snímek neobvykle dlouhá fáze vývoje a preprodukce se projevila na vysoké kvalitě a dobové věrnosti celého projektu. Scénář konzultovali vysoce kvalifikovaní dramaturgové z řad interních pedagogů, externistů i nejvíce oceňovaných dramaturgů veřejnoprávní televize,“ uvádí výkonný producent snímku František eF. Horvát.

„Věřím, že náš dlouho připravovaný film může být divácky atraktivním dílem, které složité téma nezjednoduší a na jehož konci zvítězí, i přes všechny následky, láska. A to nikoli nad svobodou, ale spolu s ní,“ okomentoval film režisér Petr Januschka.

Režisér filmu Ostrov svobody Petr Januschka. (Foto: Adam Mráček)
Část komparzistů v dobovém oblečení z 80. let minulého století. (Foto: Adam Mráček)

Copyright © 2019. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Od roku 2018 sbírka zapsaná v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR
Od roku 2019 Člen asociace muzeí a galerií ČR