Do muzea se vrátí legendární Čmelák

Do expozice Leteckého muzea v Kunovicích se brzy vrátí legendární letoun Z-37 Čmelák. V Kunovicích vyráběné zemědělské letadlo, známé například z filmu Vesničko má středisková, ukrývalo muzeum několik let ve Střední škole letecké. Nyní jej však díky dotaci od Ministerstva kultury čeká rozsáhlá a náročná oprava a po ní opětovné vystavení.

Letoun chceme uvést do původní podoby, kterou měl na konci šedesátých let při svém dodání do východního Německa, kde celou svou kariéru létal. Restaurátorský zásah nebude vzhledem k rozsahu prací a jejich časové náročnosti jednoduchý. Práce na letadle plánujeme dokončit ještě letos a v příští sezóně se už budeme moci s tímto žlutým krasavcem pochlubit veřejnosti. Půjde navíc o jediné letadlo v naší expozici, které ponese jiné než české značení.

Ministerstvo kultury přispělo na opravu letadla v rámci programu ISO II/ D – Preventivní ochrana před nepříznivými vlivy prostředí 360 tisíc korun. Je to už druhá dotace, kterou jsme od Ministerstva kultury letos získali. Velmi si této podpory vážíme.

Restaurovaný letoun Z-37 DDR-SNK byl rekordmanem mezi „klasickými Čmeláky“.  Ač byla životnost letounu původně plánována na 5 000 letových hodin, díky pečlivému servisu v tehdejší NDR jich tento kus strávil ve vzduchu celkem 7 280.

V dubnu 1984 Čmeláka do muzea přeletěl z tehdejší NDR legendární zkušební pilot Stanislav Sklenář
Čmelák DDR-SNK v péči učňů Střední školy letecké v Kunovicích.